
Na samo 20 km od Ulcinja u pravcu Skadra, nalazi se nekadašnji grad Svač. Ovaj atraktivni lokalitet iznad samog jezera nalazi se u centru oblasti Ana Malit, i za mještane ovog kraja predstavlja njihovo glavno kulturno nasljeđe. Čitavu oblast karakteriše bogata flora i fauna i prelijepi seoski pejzaži. Svako selo ovog područja je bogato starim kamenim kućama, mlinovima i kaldramisanim putevima koji su do modernog doba bili u funkciji stanovništva.
Grad Svač se prema istorijskim dokumentima spominje od VIII vijeka. Međutim, prema podacima koji su dobijeni u toku arheoloških istraživanja koja su ovdje rađena 80-ih godina, utvrđeno je da je život ovdje tekao još od neolitskog, eneolitskog, bronzanog, gvozdenog, antičkog, kasno antičkog, srednjeg vijeka sve do modernog doba. Imajući u vidu dobru poziciju, grad je uzeo identitet primorskog srednjevjekovnog grada nalik onih u Dalmaciji i šire. Anamalsko polje je pružalo dobre uslove za poljoprivredu dok ga je Šasko jezero snabdijevalo ribom. Rijeka Bojana, koja je plovna sve do blizine Skadra, bila je glavna arterija za komunikacije i trgovinu u svim istorijskim periodima, od Ilira pa sve do 1948. kada postaje pogranična zona. Sada se ovom rijekom može ploviti samo malim ribarskim čamcima i sportskim rekrativnim kanuima.
Prema legendi koju opisuje Justinian iz Đenove u 1533. god., a koja se i sada priča među lokalnim stanovništvom, navodi se da je u Svaču postojalo crkava koliko ima dana u godini, dakle 365. Ovim je htio ukazati na veliku vrijednost ovog grada iz prošlosti, s obzirom da se danas u ruševinama nalaze ostaci 15 crkava.
U toku druge polovine XIV i početkom XV vijeka gradom upravlja poznata lokalna feudalna porodica Balšića, nakon čega grad prelazi u ruke Mletačke republike, ali tada je već izgubio svoj sjaj i moć koju je imao prethodnih vjekova i postepeno se transforimisao u selo. Ovaj trend se nastavlja u periodu Osmanskih osvajanja i ekonomske krize tog stoljeća. U vrijeme Osmanskog carstva u toku posjete sveštenika Bicija 1610. godine, ovo malo naselje je imalo samo 80 kuća, dok vijek i po kasnije, za vreme Bolice ono ima samo 50 kuća.
Tokom savremenog doba lokalitet je bio posjećen od strane raznih putopisaca i istraživača i tako postao poznat i van granica današnje Crne Gore.
Disclaimer: This website was created and maintained through a grant provided by the Regional Cooperation Council’s Tourism Development and Promotion Project, funded by the European Union. Its contents are the sole responsibility of the MANIFESTO and do not necessarily reflect the views of the Regional Cooperation Council or the European Union.
U okviru projekta “Heritage Walks & Talks”, razvijamo novi kulturno-turistički proizvod koji će nesmetano moći da koriste individulani turisti, kao i putnici u grupama. Koncept koji želimo da vam predstavimo je zamišljen kao šetnja kroz nasljeđe, i moći ćemo da ga koristimo kada želimo da se upoznamo sa kulturnim i istorisjkim nasljeđem Zapadnog Balkana, i to onog nasljeđa koje se još uvijek skromno iznosi iz predanja lokalnih zajednica i koje gosti tek treba da saznaju.
© 2020 Heritage Walks & Talks
Web design & Development by DIGIPROM