Spomenik na Barutani svečano je otvoren 1980. godine, povodom obilježavanja 35 godina pobjede nad fašizmom. Ovaj spomenik se razlikuje od ostalih spomenika Narodno-oslobodilačkog rata jer je posvećen ne samo onima koji su poginuli u Drugom svetskom, već i u ostalim ratovima koji su se tokom prve polovine XX vijeka odigrali na prostorima Balkana, a u kojima su Lješnjani sa ostalim crnogorskim junacima učestvovali - Prvi i Drugi balkanski rat i Prvi svetski rat.
Spomenik je rezultat izuzetno kreativnog dometa arhitektice. Svetlane Kane Radević. Ona je njime oblikovala prostor dajući umjetničku dimenziju kamenu koji je sinonim za Crnu Goru i ovo podneblje. Spomenik nosi i snažnu ideju bratstva, što je u skladu sa autorkinim shvatanjima šta spomenik treba da odražava - kako kroz razlog, tako i kroz način građenja. To ukazuje na njeno savršeno razumijevanje lokalnih vrijednosti i njihovog šireg konteksta koji je ovdje razvijan, jer u razgovoru i sami mještani kažu da ih je spomenik zbratimio.
Svoj doprinos gradnji spomenika mještani su dali na razne načine – i radom i novcem. Tako je Lješnjane ratno stradanje njihovih članova porodice, komšija i prijatelja ujedinilo i zbratimilo tugom, a onda i poštovanjem prema poginulima i ponosom što su njihovi potomci. Nadalje, ujedinila ih je i gradnja pokazujući da zajedničkim radom nastaje obilježje koje znači neprolazni pomen. Pružila im je put i način da izraze svoj identitet – stremljenje ka uzvišenim vrijednostima – slobodi, dostojanstvu, povjerenju i pravičnosti.
Disclaimer: This website was created and maintained through a grant provided by the Regional Cooperation Council’s Tourism Development and Promotion Project, funded by the European Union. Its contents are the sole responsibility of the MANIFESTO and do not necessarily reflect the views of the Regional Cooperation Council or the European Union.
U okviru projekta “Heritage Walks & Talks”, razvijamo novi kulturno-turistički proizvod koji će nesmetano moći da koriste individulani turisti, kao i putnici u grupama. Koncept koji želimo da vam predstavimo je zamišljen kao šetnja kroz nasljeđe, i moći ćemo da ga koristimo kada želimo da se upoznamo sa kulturnim i istorisjkim nasljeđem Zapadnog Balkana, i to onog nasljeđa koje se još uvijek skromno iznosi iz predanja lokalnih zajednica i koje gosti tek treba da saznaju.
© 2020 Heritage Walks & Talks
Web design & Development by DIGIPROM