Priča o Lepenskom Viru počinje sa grupom studenata arheologije sa Beogradskog univerziteta, predvođena profesorom Dragoslavom Srejovićem. Godine 1965. počinju iskopavanja na osnovu istaživanja arheologa Obrada Kujovića. Posle početne skepse, došla je euforija. Otkrivene su skulpture od oblutaka ribolikog izgleda, kao i tragovi naselja sa skoro savremenim urbanim strukturama od ulica do trgova. Ova otkrića i skulpture u kojima se prepliću ljudski i riblji motivi i geometrijske šare, izazvali su senzaciju u naučnim ali i širim društvenim krugovima. Neke osnovne arheološke premise morale su da budu preispitane, a vremenski period u kome se naša civilizacija razvijala trebalo je da bude “resetovan.“
Nađeni su artefakti iz doba od 9500 do 4500 godina prije naše ere, od doba ranog mezolita do kasnog neolita, u kome se dogodilo skoro sve što o praistoriji znamo – od napuštanja pećina, preko izgradnje naselja, pripitomljavanja životinja i biljaka, miješanja sa doseljinicima sa Bliskog istoka do pojave privatne svojine. Ono što se nije dešavalo u ovom periodu bili su ratovi, jer na ostacima skeleta nisu nađene povrede koje bi ukazivale na ratne aktivnosti, tako da se može reči da je lokalitet Lepenski Vir, mali mikrokosmos trajanja i opstajanja praistorijskog čovjeka.
Zastanite ispred moderne zgrade u kojoj se nalaze ostaci lepenskog naselja kao i izložbeni dio sa oko 100 eksponata, projekciona sala i suvenirnica. Obratite pažnju na važnost prozračnosti te zgrade jer ona omogućava da se na lokalitetu Lepenski Vir vidi sijenka koju baca mistična stijena Treskavica. Ovo je jedan od najvećih arheoloških muzeja na otvorenom u regionu, i njegovim obilaskom budite sigurni da ulazite u neku vrstu vremeplova koji će vas vratiti u praistoriju i razvoj prvih civilizacija. Kada uđete u ovaj muzej, možete doživjeti način života drevnih ljudi bar kada je riječ o reljefu i položaju.
Disclaimer: This website was created and maintained through a grant provided by the Regional Cooperation Council’s Tourism Development and Promotion Project, funded by the European Union. Its contents are the sole responsibility of the MANIFESTO and do not necessarily reflect the views of the Regional Cooperation Council or the European Union.
U okviru projekta “Heritage Walks & Talks”, razvijamo novi kulturno-turistički proizvod koji će nesmetano moći da koriste individulani turisti, kao i putnici u grupama. Koncept koji želimo da vam predstavimo je zamišljen kao šetnja kroz nasljeđe, i moći ćemo da ga koristimo kada želimo da se upoznamo sa kulturnim i istorisjkim nasljeđem Zapadnog Balkana, i to onog nasljeđa koje se još uvijek skromno iznosi iz predanja lokalnih zajednica i koje gosti tek treba da saznaju.
© 2020 Heritage Walks & Talks
Web design & Development by DIGIPROM