Gal Valerije Maksimilijan Galerije izgradio je palatu utvrđenu bedemom sa dvadeset odbrambenih kula na površini od 6,5 hektara. Danas je moguće obići spomeničku cjelinu koja obuhvata ostatke sakralno-memorijalnog kompleksa – dva mauzoleja i dva spomenika, Romulin i Galerijev.
Za današnji izgled i značaj koji je ovaj lokalitet dobio možemo da zahvalimo najčuvenijem srpskom arheologu Dragoslavu Srejoviću. On je počeo iskopavanja početkom sedamdesetih godina XX vijeka, vjerujući da se radi o mnogo značajnijem objektu od vojnog logora. Kada je 1984. godine nađena arhivolta (most koji spaja dva stuba) sa natpisom Felix Romuliana, jasno je bilo da se radi o carskoj palati, razmjera i značaja ravnih mnogo poznatijoj Dioklecijanovoj u Splitu. Srejović nije dugo poživio, ali njegovo djelo jeste. Lokalitet je dobio svoju turističku vrijednost, a svi napori srpskih i zaječarskih arheologa, zaštitara i muzealaca krunisani su statusom Dobra svetske kulturne baštine UNESKO koji je Feliks Romulijana dobila 2007. godine. Pored mozaika, koji spadaju u najljepše iz doba kasne antike, umjetnička djela iz Feliks Romulijane mogu se pogledati u Zaječarskom muzeju. Ovdje se, na 11 kilometara daleko od Feliks Romulijane, čuva glava Gala Valerija izrađena od skupog i rijetkog kamena portfira, kao i poznati mozaici Lavirint i Dionis.
Disclaimer: This website was created and maintained through a grant provided by the Regional Cooperation Council’s Tourism Development and Promotion Project, funded by the European Union. Its contents are the sole responsibility of the MANIFESTO and do not necessarily reflect the views of the Regional Cooperation Council or the European Union.
U okviru projekta “Heritage Walks & Talks”, razvijamo novi kulturno-turistički proizvod koji će nesmetano moći da koriste individulani turisti, kao i putnici u grupama. Koncept koji želimo da vam predstavimo je zamišljen kao šetnja kroz nasljeđe, i moći ćemo da ga koristimo kada želimo da se upoznamo sa kulturnim i istorisjkim nasljeđem Zapadnog Balkana, i to onog nasljeđa koje se još uvijek skromno iznosi iz predanja lokalnih zajednica i koje gosti tek treba da saznaju.
© 2020 Heritage Walks & Talks
Web design & Development by DIGIPROM